Open Menu
AllLocalCommunitiesAbout
lotide
AllLocalCommunitiesAbout
Login

Need to save money? You can literally just buy these for pennies, you don't have to go to the Olive Garden.

⁨154⁩ ⁨likes⁩

Submitted ⁨⁨2⁩ ⁨months⁩ ago⁩ by ⁨WagnasT@lemmy.world⁩ to ⁨[deleted]⁩

https://lemmy.world/pictrs/image/eaf3d05d-c3df-4faa-b31c-f7749b3c4e93.jpeg

source

Comments

Sort:hotnewtop
  • FergleFFergleson@infosec.pub ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

    waaaay back in my wild and misspent youth, some friends and I bought a 5 pound case of these from Costco. It was the mintiest weekend ever. Damn those were tasty.

    source
  • Lucidlethargy@sh.itjust.works ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

    These are not pennies. Last I checked one pack was $3 at the store.

    source
    • WagnasT@lemmy.world ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

      That’s about 11 pennies per piece. Alternatively, you can give them 300 pennies and they legally have to accept it as a form of payment(in the US).

      source
      • HeyJoe@lemmy.world ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

        What if they don’t accept cash?

        source
  • burgersc12@mander.xyz ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

    But where else can I get 17 free breadsticks in one sitting…

    source
    • HeyJoe@lemmy.world ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

      Sorry, there’s a 10 breadstick limit now. Can’t have something called unlimited in this economy!

      source
  • ThisIsAManWhoKnowsHowToGling@lemmy.dbzer0.com ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

    Is it just me or do they taste significantly worse than when I was a kid

    source
    • Zorsith@lemmy.blahaj.zone ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

      They do. Id be willing to bet they are probably owned by Hershey now or something

      source
      • wander1236@sh.itjust.works ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

        They’ve been owned by Tootsie Roll Industries since 2000, which is apparently its own company.

        source
  • xia@lemmy.sdf.org ⁨2⁩ ⁨months⁩ ago

    They used to fill the whole package, and now the have paper “rails” to only fill the visible part.

    source