Comment on Be nice
BarHocker@discuss.tchncs.de 4 days ago
Asking a price for something costs 1€ of every 0,50€ now.
I didn’t understand this. Could I have an example?
You want to sell an apple for 3€. That is 6 × 50 ct. For every 50 ct you ask in price you have to pay 1€. Therefore if you ask a price of 3€ for an apple you have to pay 6 × 1€ = 6€.
Thanks! I get it now.
“Retailers hate this one weird trick!” [YouTube face]
Remember_the_tooth@lemmy.world 4 days ago
I didn’t understand this. Could I have an example?
BarHocker@discuss.tchncs.de 3 days ago
You want to sell an apple for 3€. That is 6 × 50 ct. For every 50 ct you ask in price you have to pay 1€. Therefore if you ask a price of 3€ for an apple you have to pay 6 × 1€ = 6€.
Remember_the_tooth@lemmy.world 3 days ago
Thanks! I get it now.
“Retailers hate this one weird trick!” [YouTube face]